Екипата на Челзи , се очекува да биде активна во летниот преоден рок.

Новинарот на „Билд“ Кристијан Фалк објави дека еден од двајца напаѓачи на светска класа би можеле да го облече синиот дрес. Станува збор за Ерлинг Халанд и Ромелу Лукаку.

Томас Тухел како приоритет означил доведување на нов напаѓач затоа што Вернер не воодушеви, но нема да биде отпишан и да дојде нов напаѓач

Лукаку веќе еднаш беше член на сините , но не си прикажа во вистинско светло, додека пак Халанд би бил вистинска „бомба“ за сините иако со оглед на неговата цена , Челзи би требало да се намачи да го доведе во своите редови.