УЕФА веројатно ја уништи идејата за Суперлигата, ова откако сите шест клуба од Велика Британаија официјално се повлекоа од ова формирањето на ова натпреварување.

Силниот притисок од навивачите, па и Владата на Велика Британија донесоа одлуки на клубовите кои се очекувани, ја напуштија Суперлигата.

Сити прв почна, потоа се придружија и останатите пет клуба, од Арсенал изјавија дека ова бил погрешен потег, изрази жалење што се вклучиле во еден ваков проект.

УЕФА е задоволна со вестите кои пристигнаа од Англија, предводникот на Реал Мадрид, Перез, чиј проект се распаѓа, го обвини дека Александар Чеферин дека извршил политички притисок за менување на одлуката клубовите од Англија кои не го издржале притисокот.