Манчестер Сити го купи дефанзивецот на Бенфика Рубен Дијас, 24 откако прими пет гола од Лестер во Премиер лигата.

Дијаз доаѓа во Манчестер за сума од 68 милиони евра, јавуваат медиумите од Англија. Дијаз има 23 години, за репрезентацијата на Португалија има одиграно 19 натпревари.