Лионел Меси е главна тема, како се приближува летниот преоден рок, Аргентинецот ќе биде уште повеќе во фокусот на вниманието.

Сепак „шоуто“ може да му украде Норвежанецот Ерлинг Халанд, тој е желба на Челси, но сега во трката за потпис се вклучува и Сити.

Пеп Гвардиола е во одлични односи со Мино Рајола, познатиот менаџер го застапува Халанд, неговата откупна клаузула од 75 милиони евра може да се активира следната година, Дортмунд отвори лицитација за летниот трансфер период.

Сити е заинтересиран за Халанд, има подготвено понуда од 100 милиони фунти тврдат медиумите во Англија, „граѓаните“ не е откажуваат ни од Меси, но сега фокусот е Норвежанецот.