Интер долго време преговара со Јунајтед за Ромелу Лукаку, сепак резултат од тоа за клубот од Милано нема, Јунајтед не попушта  и бара 85 милиони евра, пари кои Интер ги нема.

Ситуацијата ја следи Јувентус кој многу веројатно ќе му го украде Лукаку на Интер пред нос, тимот од Торино е подготвен да го вклучи Дибала во овој трансфер плус одредена сума на пари која нема да биде под  60 милиони евра.

Интер не седи со скрстени раце, подготвува 75 милиони кои засега не се доволни да се заврши зделката.