Лионел Скалони и официјално до 2022 година  ќе ја води аргентинската фудбалска репрезентација.

По освоеното трето место на Копа Америка, Скалони доби тригодишен договор и целосно ќе го наследи Хорхе Сампаоли, кој доби отказ по Светското првенство во Русија.

Според информациите од оваа земја Скалони ја доби целосната доверба на првиот човек на федерацијата Тапиа и капитенот на националниот тим Лионел Меси.