Прославенот бразилски стручњак Фелипе Сколари веќе не е тренер на Палмериас. Поранешниот селектор на „кариоките“ ја завшри авантурата во Палмериас, откако бразилскиот клуб испадна во четврфиналето од Копа Либертадорес од Гремио.

Ова беше голем шок за управата на Палмериас која во последите 5 сезони потроши преку 100 милиони на засилувања кои се покажаа како недоволни за титула во Јужна Америка.

Сколари во минатото имаше големи успеси со селекциите на Бразил и Португалија, а беше предводник и на Челзи.