Поради неизвесноста со трансферот на Икарди, напаѓачот на Наполи. Милик сеуште живее во хотел и размислува дали да купи куќа или да си бара нова средина за фудбалски развој.

Неговиот агент ја одбил последната понуда за нов договор на управата на Наполи со конкретен одговор, или двојно поголема плата или ќе си замине од екипата на Анчелоти.

Милик во моментов заработува 1.800 000 евра по сезона и според неговиот агент заслужува најмалку двојно поголема плата и договор на пет години со можност за покачување на годишната заработка и промена на бонусите.