Манчестер Јунајтед  по паузата за репрезентацијата во сабота гостува кај Лестер во рамките на 8. коло од Премиер лигата.

Екипата на Оле Гунар Солскјер одигра само 1:1 дома против Евертон во последното коло, а норвешкиот тренер беше критикуван по играта. Му замерија што го остави Кристијано Роналдо на клупата на почетокот на натпреварот и го стави во игра дури подоцна, а Сер Алекс Фергусон рече дека „тоа не е завршено и секогаш треба да играш со најсилните играчи“.

Роналдо беше видно лут по натпреварот и веднаш по финишот влета во тунелот, мрморејќи си во брадата.

“Јас сум тренер. Јас сум одговорен за играчите во овој клуб. Убаво е секогаш да го имаш Роналдо на теренот, бидејќи тој секогаш ќе направи нешто. Тој е неверојатен професионалец, убиец на голови и тешко е да го изоставиме од тимот. Јас би бил најсреќен да можам да играм секој натпревар, но морам да ја гледам ротацијата. До април или мај треба да ги имаме сите играчи подготвени и не смее да ни се случи, како и минатата сезона, да завршете го финишот на шампионатот исцрпени“, рече Солскјаер пред натпреварот.

Тренерот на Јунајтед изјави дека нема да смета на Фред и Кавани, кои ги одиграа квалификациите за СП во петокот вечерта, против Лестер, а нема повредени Магваер и Варан.