Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер посочи како треба да одиграат неговите играчи на наделното дерби со Ливерпул во Премиер лигата.

„Доволна чест за секој е што ќе го носи дресот на Јунајтед на ова дерби. Мора да бидеме 90 минути сконцентрирани. Ливерпул е во одлична форма, имаат поединци кои имаат голеим вештини на теренот. Ние мора да бидеме агресивни. Ќе мора да бидеме во секој аспрек на врвно ниво против еден од најдобрите тимови во светот. Во нашата ДНК има многу пресврти, добро е што победивме и сега очекувам подобри денови.“ – вели Солскјер.

За мечот со Ливерпул неизвесни во тимот на Солслкјер се Рашфорд и Бруно Фернандес.