Лингард блескаше минатата сезона на позајмица во Вест Хем со девет гола и пет асистенции на 16 натпревари.

Тој доби шанса на првиот тест натпревар на „црвените ѓаволи“ ова лето, во победата од 2: 1 над округот Дерби, во кој ја погоди гредата.

“Џеси се врати, тој беше одличен и сака да се бори за своето место. Нема ништо подобро од тоа да гледате играчи желни да се борат за своето место”, изјави Солскјер.

Солскјер индиректно призна дека му фалел Лингард на крајот на минатата сезона.

“Она што го стори на крајот од сезоната е вистинскиот Џеси. Тоа е она за што знаеме дека е способен. И мислам дека на крајот на сезоната видовме и дека понекогаш ни недостасуваат некои опции. Тој сè уште е во моите планови. Очекувам да биде во Јунајтед на почетокот на сезоната “, додаде Норвежанецот.

Претходните денови се шпекулираше дека италијанскиот великан Милан е заинтересиран за Лингард.