Сопственикот на Рома Ден Фредкин, е многу бесен с вчерашниот исход од мечот меѓу неговиот тим и Манчестер Јунајтед, што дури е спремен да му даде отказа на тренерот Пауло Фонсека пред крајот на сезоната.

Римскиот клуб во првиот полуфинален меч на полувремето имаше предност од 1:2 на Олд Трафорд, за на крајот да загубат со 6:2, а тој резултат многу го разлутил сопственикот, што сега не е подготвен да го чека крајот на сезоната и договореното заминување на Фонсека, туку ќе побрза да го избрка одма.

Кој ќе ја презема улогата привремен тренер ќе се кога и ако заминувањето на Фонсека биде потврдено, но познато е дека Маурицио Сари е најизгледна опција за тренер од почетокот на следнат сезона.

Што се однесува до Пауло Фонсека, се споменува негово заминување во Англија и преземање на Астон Вила.

Рома по 33 одиграни кола го држи седмото место на табелата во првенството на Италија.