Газета Дело Спорт тврди дека играчот на Барселона, Артус се сложил да потпише за Јувентус во размената на играчи во која Миралем Пјаниќ ќе се пресели во Шпанија.

Италијанскиот весник се повика на извори од Каталонија, Артур прифатил да дојде во Јувентус, двата клуба забрзано работат на деталите.

Бразилецот одбиваше преселба во Јувентус, но според последните информации потврдил дека сака да игра за шампионот на Италија.

Миралем Пјаниќ ќе се пресели во Барселона во оваа размена на играчи.