Влатко Стојановски  се сели во Франција во екипата на Ним кој плати за македонскиот фудбалер 1,5 милиони евра , тој беше еден од најдобрите играчи во ПМФЛ минатата сезона  и најдобар стрелец.

Стојановски има 22 години, одигра одлично минатата сезона, потпиша договр на три години и ќе настапува во Франција. Имало понуди и од  Борусија Менхенгладбах  и Трабзонспор но се решил да ја одбере  оваа на Ним.