Луис Суарез во Барселона дојде од редовите на Ливерпул пред шест години и изјави дека е многу среќе за освоената шампионска титула на „црвените“ по пауза од 30.години.

„Атмосферата на Енфилд е неверојатна и понатаму е неверојатна. Ми недостасуваат навивачите. Сите кои играле за Ливерпул знаат колку се битни навивачите за тој клуб“- изјави Уругваецот во 2016.година.

Сузарез по повод титулата во Премиерлигата испрати искрена честитка, која многу фанови на Ливерпул ги разнежни.

Мислам дека на Ливерпул ова им беше потребно. Односно на сите од навивачите, клубот луѓето…Многу сум среќе поради нив“- истакна Суарез.