Фудбалерите на Аргентина и Уругвај се среќаваат во 2. коло од групата А на Копа Америка.
Фокусот ќе биде насочен кон одличните пријатели и поранешните соиграчи од Барселона, Лионел Меси и Луис Суарез.

Суарез летово се пресели од Барселона во Атлетико, со што Меси не се согласи, а подоцна ја освои титулата шампион на Шпанија со 21 погодок.

“Имам одлично пријателство со Лео. Но, објективно, тоа не постои на теренот. Исто е и кога играв против Барселона, а сега ќе биде и против Уругвај”, изјави Суарез.

Во првото коло Аргентина ремизираше 1: 1 со Чиле, додека Уругвај одмараше.

“Аргентина е многу добар тим, ќе биде комплицирано. Ние ќе се обидеме да не им дозволиме многу шанси да создадат, тие се премногу силни во нападот. Сепак, тие исто така имаат слабости и на нас е да ги искористиме и да се обидеме да ја искористите секоја шанса “, рече тој.

Натпреварот меѓу двете селекции е на програмата ноќта помеѓу четврток и петок