Остануваат помалку од два месеца до почетокот на новата сезона во Премиерлигата, веќе стигнуваат првите прогнози кој ќе биде на тронот во 2020 година.

Според „SportNation.bet “ и неговиот „суперкомпјутер“ екипата на Манчестер Сити ќе го освои третиот по ред  трофеј во Премиерлигата. Во пресметките с екористени подаци како датуми на одигрување на средбите, број на натпревари, дерби мечеви и резултатот гласел: МАНЧЕСТЕР СИТИ .

Спред овој „суперкомпјутер“ Ливерпул ќе биде втор оваа сезона, Тотенхем ќе заврши како трет. Шефилд, Норвич и Барнли ако му се верува на „суперкомпјутерот“ ќе ја напуштат Премиерлигата.