Српскиот фудбалер Душан Тадиќ беше трагичар на Ајакс затоа што ја пропушти можноста да постигне гол од пенал во 53. минута.

Покрај Душан, трагичар во редовите на „копјата“ беше и голманот Скерпен, кој реагираше катастрофално на првиот гол, а со промашениот пенал на Тадиќ, Рома победи во Амстердам.

Како што се очекуваше, српскиот напаѓач беше скршен по овој натпревар.

“Ова боли, дали можев да плачам? Секако дека можев, фудбалот е емоција”, изјави Тадиќ за холандски РТЛ7. Секако дека требаше да биде 2: 0. Не очекував да промашам. Но, и после тоа имавме доволно шанси за гол. Премногу ги промашивме на овој натпревар. Заслуживме подобар резултат, но ова е добар лекција. Мора да победиме следната недела на реваншот “, јасно рече српскиот ас.