Реал Мадрид претрпе  голем пораз од Атлетико во Њу Џерси со 7-3, покрај поразот „кралевите“ го загубија  и Лука Јовиќ кој се повреди на оваа средба.

Јовиќ дојде од Ајнтрахт за 60 милиони евра, на мечот со Атлетико, се судри со голманот Јан Облак и го повреди глуждот, според „Марка“ , го очекува подолга пауза.

Зидан има сериозни проблеми, покрај Јовиќ повреден  е  и  Асенсио кој сигурно ќе отсуствува  цела сезона.