Поранешниот напаѓач на Арсенал, Тиери Анри, е избран за најдобар фудбалер во историјата на Премиер лигата, според изборот на FourFourTwo.

На второто место се најде Кристиано Роналдо, кој настапувал за Манчестер Јунајтед, а трет е Алан Ширер.

Во топ 20 се најдоа само двајца фудбалери на Ливерпул, а најмногу има од Манчестер Јунајтед – дури 8.

Топ 20:

1. Тиери Анри (Арсенал)

2. Кристиано Роналдо (Манчестер Јунајтед)

3. Алан Ширер (Њукасл)

4. Вејн Руни (Евертон, Манчестер Јунајтед)

5. Ерик Кантона (Лидс, Манчестер Јунајтед)

6. Френк Лампард (Вест Хэм, Челси, Манчестер Сити)

7. Пол Сколс (Манчестер Јунајтед)

8. Стивен Џерард (Ливерпул)

9. Рој Кин (Нотингем Форест, Манчестер Јунајтед)

10. Патрик Виера (Арсенал, Манчестер Сити)

11. Рајан Гигс (Манчестер Јунајтед)

12. Џон Тери (Челси, Астон Вила)

13. Рио Фердинанд (Вест Хем, Лидс, Манчестер Јунајтед, Квинс Парк Ренџерс)

14. Ешли Кол (Арсенал, Челси)

15. Серхио Агуеро (Манчестер Сити)

16. Мохамед Салах (Челси, Ливерпул)

17. Петр Чех (Челси, Арсенал)

18. Денис Беркамп (Арсенал)

19. Венсан Компани (Манчестер Сити)

20. Петер Шмејхел (Манчестер Јунајтед, Астон Вила, Манчестер Сити)