Един Џеко го продолжи договорот со Рома до 2022 година, иако има 33 години тој ќе игра и во следните три за тимот од Рим.

Со ова  официјално завршија преговорите со Интер, Џеко останува во Рим, тој е гордост на клубот, сега ќе биде  и нов капитен тврди„GazzettadelloSport“.

Договорот со Џеко го поздрави и легендата на Рома, Франческо Тоти, изјави дека ова е добар потег на клубот.