Францускиот весник L’Équipe ги објави платите на најдоброплатените фудбалери од топ 5 европски лиги.

Најмногу од сите заработува Меси, чија месечна плата е поголема од таа на Роналдо и на Нејмар заедно.

 

Топ-8 најскапоплатени фудбалери во Европа:

1. Лионел Меси (Барселона) – 8,3 млн евра месечно

2. Кристиано Роналдо (Јувентус) – 4,5

3. Нејмар (ПСЖ) – 3,0

4. Антоан Гризман (Барселона) – 2,9

5. Луис Суарез (Барселона) – 2,9

6. Герет Бејл (Реал) – 2,5

7. Еден Азар (Реал) – 2,5

8. Килиан Мбапе (ПСЖ) – 1,8

Голманот на Манчестер Јунајтед, Давид де Геа е најскапоплатен фудбалер во Англија, со 1,76 млн евра месечно.

Во Германии најмногу од сите добиваат играчите на Баерн, Роберт Левандовски и Бразилецот Филипе Кутињо, позајмен од Барселона, по 1,66 млн. евра месечно.