Александар Трајковски денеска го слави 27. роденден, нека го прослави со победа над Израел во ЕВРО квалификациите.

Трајковски е роден на 5. септември во Скопје, кариерата ја започна кај Цементарница, играше уште за Интер Запрешиќ, Цулте Варегем, Мехелен, Палермо и сега за Мајорка.

За македонската фудбалска репрезентација ако настапи денеска против Израел ќе го запише 50. настап.

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН АЛЕКСАНДАР ТРАЈКОВСКИ !