Мајорка дојде до 13 победа во Ла Лига 2 откако славеше на гостуваето кај Рајо Ваљекано со 3:1.

Првиот голман на Македонија, Столе Димитриевски прими три гола во натпреварот на кој Александар Трајковски остана на клупата за резерви за гостинскиот тим.

Со оваа победа Мајорка се израмни со бројот на бодови со лидерот Еспањол кој има натпревар помлку, Рајо Ваљекано сотана на четвртото место по првиот пораз на последните пет меча.

Standings provided by SofaScore LiveScore