Фудбалерите на Ривер Плата синоќа ја освоија аргентинската титула со победата од 4-0 против Расинг, прва по 2014 година, а вкупно 36-та. Со оваа победа Ривер на три кола пред крајот на шампионатот има недостижни 12 бода предност пред првите  Дефенса и Џастис и Талерес де Кордоба.

Тоа беше и единствената титула што му недостигаше на тренерот на Ривер, Марсел Галардо, кој е на чело на клубот седум и пол години. Во тој период, тој освои 13 трофеи, вклучувајќи го двапати Купот Либертадорес (2015, 2018), јужноамериканската верзија на Европската Лига на шампиони.

Неговиот договор со Ривер е блиску до истекување, но по натпреварот не сакаше да каже дали ќе го продолжи. Но, уругвајските медиуми пишуваат дека тој би можел да ја преземе репрезентацијата на Уругвај и со тоа да го наследи Оскар Табарез, кој доби отказ на почетокот на ноември.

Гаљардо беше еден од фаворитите за преземање на Барселона, но според извори од шпанските медиуми, претседателот на Лапорта во последен момент решил да го земе Чави.