Тренерот на Лидс Марсело Биелса ја критикуваше одлуката на дел од стадионите во Премиерлигата дакои гра е вратат фудбалските навивачи.

Само десет екипи од Премиерлигата ќе ја имаат таа провилегија. Тоа се Ливерпул, Брајтон, Саутемптон, како и клубовите, кои се позиционирани во Лондон.

За сметка на тоа,без публика остануваат Лидс, Лестер, Манчестер јунјатед, Манчестер сити и уште неколку екипи.

Треба да се обидете да донесете  најправедни услови за одигрување на првенството, кога тоа е возможно. Присуството на публика има влијание врз конечниот резултат на натпреварот. Можеби треба да има правило, ако сите клубови не можат да имаат публика, никој да ја нема таа можност“, изјави Биелса на прес конференција.

Лидс в сабота му гостува на Евертон.