Евертон славеше и на второто гостување сезонава во Лондон против Кристал Палас со 2-1 и и стигна до третата последователна победа во Премиерлигата.

Тимот на Карло Ангелоти дојде во водство преку Калверт- Левин во 10 минута, а Ричардсон од пенал во 40 минута го врати водствто, откако Кристал Палас израмни преку Кујате.

 

 

 

По трите воведни кола во Премиерлигата, Евертон има максимални девет бодови, откако претходно оствари гостинска победа над Тотенхем ииумф над домашен  ВБА.