Фудбалската репрезентација на Турција обезбеди пласман на Европското првенство 2020 по ремито без голови со Исланд на домашен терен.

Турција е прва на табелата во групата Х со 20 бода, додека Исланд е на третата позиција со 16.

На второ место е Франција (19 поени) која ја пречекува Молдавија.