Рениомираниот италијански портал „Тутоспорт“, како и новинарите од другите еминентни европски медиуми го прогласија Феликс за најдобар млад играч до 21 година за изминатата 2019 година.

Фудбалерот на Атлетико Мадрид победи во конкуренција на Санчо и Харветц. Феликс доби 332 гласови, Санчо од од Борусија Дортмунд 175 додека и  Харветц кој имаше 75 гласа.

Инаку, за најдобар млад играч во Италија е избран Гида Грег од Рома, додека за најдобар млад италијански репрезентативец наградата замина во рацете на Џанлуиџи Донарумама од редовите на Милан.