Германците го враќаат фудбалот а гледачите се враќаат пред телевизорите, проценката е дека Бундеслига 1 и 2 викендов ќе ја гледаат над милијарда луѓе.

Бундеслигата е прва која го фраќа фудбалот на стадионите, гледачите нема да можат да навиваат во живо на арените, но со сигурност ќе бидат пред малите екрани.

„Очекуваме милијарди луѓе да ги следат викендов натпреварите од Бубдеслига 1 и 2, фудбалот обединува и очекува голем ефект“ – изјави Крл Хајнц Румениге, извршниот директор на Баерн Минхен.

Натпреварите во Бундеслига 1 и 2 продлжуваат од сабота 16 мај.