Шпанија ја детронизира Германија  и по петти пат стигна до титлата Европски првак во конкуренцијата на играчи до 21 година.

Шпанија ја победи Германија со 2-1, головите за „фуријата“ ги постигнаа Руиз  и Олмо, за Германија погоди Амири  Надим кој го постави конечниот резултат.

За селекцијата на Шпанија ова е  трета титула на последните пет континетални собири за млади играчи, вкупно четри пати играа во финалето , само еднаш загубија, 2017 година  во Полска  од селекцијата на Германија.