Женската фудбалска репрезентација на Македонија загуби од Србија со 8-1 во Лазаревац, натпревар од квалификациите за Европското првенство.

Србинките доминираа комплетно на оваа средба, головите за домашната селекција ги постигнаа, 1:0 Пољак и Филиповиќ постигнаа по два гола, Дамјановиќ 49, Чанковиќ и Радојичиќ по еден. За Македонија погоди Рочи која доби и црвен картон.

Македонија има една победа и три порази во квалификациите.