УЕФА е за промена на правилата во врска со офсајд по голот што го постигна Килијан Мбапе за победата на Франција против Шпанија во Лигата на нации.

Остро критикуван во Шпанија, англискиот судија Ентони Тејлор „донесе вистинска одлука, врз основа на постојното правило и неговото официјално толкување“, рече Роберто Розети, главниот судија во чадорот европска фудбалска организација.

Според Розети, обидувајќи се да го пресретне додавањето на Тео Ернандез, шпанскиот дефанзивец Ерик Гарсија го остави Мбапе во игра дури и ако беше подалеку од голот отколку францускиот напаѓач.

Овој случај ни покажува дека толкувањето на правилата е во спротивност со духот на правилата, а тоа е да се спречи фудбалерот да ја искористи предноста на офсајд позицијата “, изјави Розети.

Позицијата на УЕФА, како што рече, е дека формулацијата на правилата усвоени од Меѓународниот одбор на фудбалски асоцијации (ИФАБ), која е задолжена за промена на фудбалските правила, треба да се подобри, за да се прилагоди на „духот на играта”.

Розети рече дека веќе контактирал со Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) и ИФАБ и дека за решенијата ќе разговара на следниот состанок на одборот на Техничкиот советодавен совет, закажан за 27 октомври.