Европската куќа на фудбалот ги објави имињата на 50 фудбалери кои влегоа во потсниот круг за избор на тим на годината.

Гласањето започна вчера и ќе трае до 5 јануари следната година, а својот глас навивачите можат да го дадат преку официјалниот сајт на УЕФА.

Најмногу кандидати има германскиот и европскиот првак Баерн Минхен, вкупно десет, додека по осум номинации имаат Ливерпул и ПСЖ.