УЕФА официјално соопшти дека  Јувентус, Барселона и Реал Мадрид,ќе имаат право на настап во Лигата на шампионите и покрај тоа што не се   откажуваат од идејата за Суперлига.

Европската куќа на фудбалот најави дека ќе ги санкционира со суспензија, но е реши да не оди до крај во војна со трите гиганти на еврпскиот клупски фудбал.

Ова го тврда медиумите од Шпанија  според кои,  УЕФА испратила писмо со покана да играат следната сезона во елитното натпреварување.