УЕФА офицјално го исфрли Милан од Европа лигата поради прекршување на правилото за финансиски фер-плеј за периодот од  2015/2016/2017 и 2016/2017и 2018.

Милан сам се повлече од  настап во ова натпреварување за да може да ги „испегла“ финасиите и чист да влезе следната сезона во натпреварите под покровителство на УЕФА.

За да успее во средувањето на овој проблем, Милан го стави на продажба својот голман Џанлуиџи Донарума.