УЕФА официјално донесе убава вест за гледачите, натпреварот за титулата во Лигата Европа ќе се игра пред навивачи, максимално  9.500 лица ќе имаат можност да бидат на трибините во Гдањск.

Одредени се и цените на влезниците, иако не се многу евтини, сепак се очекува да ги снема во рекорден рок, ќе се движат од 40 до 130 евра.

Финалето во Полска се игра на 26 мај, продажбата започна.