Франција ја освои Лигата на Нации во финалето ја совлада Шпанија со 2:1, иако натпреврот с еодигра пред неколку дена, се уште е во фокусот на вниманието „спорниот“ момент, голот на Мбапе.

Мбапе донсесе целосен пресврт во 80. минута, но од спорна ситуација, барем за јавноста, а не и за судиите. Уефа го објасни моментот, одлуката која не ја опсрува.

 

„Играчот имаше намера да ја земе топката и ја допре, поради што Тејлор и неговите помошници донесоа вистинска одлука“ – објасни Росети.