Поразот на Арсенал синоќа од Ајнтрахт Франкфурт го чинеше отказ менаџерот на „топџиите„ Унаи Емери на кого утринава раководството му врачи отказ.а прели чашата кај раководството на Арсенал кое утринава реши да се раздели со Унаи Емери.

„Соопштуваме дека беше донесена одлука да се разделиме со нашиот главен тренер Унаи Емери и неговиот стручен штаб. Одлуката е донесена поради резултатите и перформансите на тимот кои не беа на потребното ниво. Побаравме Фреди Љумберг да ја преземе одговорноста со првиот тим, тој ќе биде привремен тренер. Имаме комплетна доверба во ФредиПотрагата по нов тренер е во тек и ќе дадеме дополнителна информација кога процесот ќе биде комплетиран“.- стои во соопштението на Арсенал.

Арсенал последните два месеци незнае за победа, односно 7 мечеви фановите на лондончани не се радуваа на триумф, серија која се немаше случено уште од 1992 година.