Поранешниот играч на Милан, Марк Ван Бомел посакува да го води клубот од Милано и за тоа го известил оперативецот на „росонерите“, Иван Газидис, пренесува „Калчомеркато“.

Ван Бомел беше на клупата на ПСВ до декември 2019 година а работеше и како асистент на селекторорите на Саудиска Арабија и на Австралија.

Прв пик за нов тренер на Милан не Ралф Рагник, но не е исклучена опцијата и за поинакво решение.

Ван Бомел играше за Милан во сезоната 2011/2012 а кариерата како фудбалер ја заврши во ПСВ.