Вирџил Ван Дијк денеска успешно беше опериран после тешката повреда на коленото по дуелот со голманот на Евертон, Пикфорд.

На дефанзивецот  на Ливерпул му беше извршена операција на предните вкрстени лигаменти, се повреди против Евертон по само 1 1минути игра,  хируршкиот зафат му беше извршен во Лондон.

Ван Дајк го очекува долг период на рехабилитација, предвидувањата на клубот се дека ќе отсуствува околу 6 до 8 месеци.