Лестер со 32 бода во моментов е втор на табелата во Премиерлигата, малиот клуб повторно им пркоси на големите, зад него сеСити, Челзи, Арсенал, Јунајтед…

Повторно блеска и напаѓачот Џејми Варди, тој со гол против Евертон учествуваше во победата на својата екипа со 2-1, стигна до осмиот гол сезонава, инаку тоа е шести едно по друго.

Варди во 2015 година во ноември имаше ефект од 11 голови во низа, сега со шесте едно по друго го напаѓа сопствениот рекорд.