Ријека е финалист на фудбалскиот Куп на Хрватска, иако губеше со 2-0 од Осјек, на крајот тимот на нашиот Дарко Велковски запиша победа со 3-2.

Дарко Велковски во игра влезе во 54 минута кога неговата Ријека имаше негатива од 0-2, до крајот стигна до пресврт и финале.

Во финалето противник на Ријека и Локомотива Загреб, средбата е закжана на 1. август.