Ѕвездата на Лајпциг, Тимот Варнер е голема желба на Јирген Клоп, кој ќе направи се следнтото лето да го доведе во редовите на Ливерпул.

Според „Билд“, Вернер со нетрпение очекува да заигра за „црвените“, доколку Лајпциг и Ливерпул се договорот околу неговиот трансфер.

Германскиот репрезентативец сезонава игра во животрна форма и на 18 натпревари постигна 20.погодоци за Лајпциг кој се наоѓа на лидерската позиција во Бундес лигата.