Динамо Загреб предводен од неверојатниот Олмо славеше во воведниот натпревар од 10 во најсилното фудбалско првенство во Хрватска.

Нашиот репрезентативец, Аријан Адеми го одигра целиот натпревар а запиша и една асистенција во акцијата за 2:0 во која Олмо постогна гол. Останатите три беа дело на Кадзиор, Орсиќ и на Гаврановиќ.

Со оваа обеда Динамо се израмни со Хајдук на врвот на табелата со 19 бода со по 9 одиграни натпревари. Во следното коло, Адеми и Динамо Загреб ќе го пречекаат Славен Белупо.