Аталанта и Динамо Загреб го играат клучниот меч во групата Ц во Лигата на шампионите, по првиот дел во Милано, Италијаните водат со 1-0.

Аријан Адеми е во почетниот состав на Динамо Загреб, Аталанта води со голот на Муриел од пенал во 27 минута.

Табелата според резултатите по првиот дел во групата ја доближуваат Аталанта до зоната за продолжување на анстапите во Лигата на шампионите.