Динамо Загреб ја совлада Ријека до 4:0 во дерибото на 24 коло во најсилното фудбалско првенство во Хрватска.

Македонските репрезентивци, Аријан Адеми и Дарко Велковски ги одигра сите 90 минути за нивните екипи.

Адеми беше стрелец на воведниот гол на мечот во 23 секунда, останатите три за Динамо ги постигнаа Казиор, Орсиќ и Гојак.

Динамо е прв на табелата со 59 бода, Ријека остана на третото место со 41, само еден повеќе од Локомотив Загреб.