Ајакс стигна до  првиот трофеј сезонава, победи во Суперкупот на Холандија, славеше против ПСВ со 2-0 .

Головите за победничката екипа на „Јохан Кројф Арена“ ги постигнаа Долберг во првата и Блинд во 54 минута од средбата.