Фудбалерите на Ајакс испишаа нова страница во клупста историја откако по пауза од 48 години повторно постигнаа 13 гола на еден натпревар.

Ајакс против Венло на полувреме водеше со 4:0 а до крајот постигна уште 11 гола, Траоре реализираше пет пати.