Во Бундеслигата со дуелот Херта -Ајнтрахт започнаа средбите од 2 коло, по првиот дел води екипата од Франкфурт со 0-2.

Гостите поведоа со голот на Андре Силва од пенал во 30 минута. Седум минути подоцна, Дост зголеми на 2-0.